Knižnica (blogy, články, informácie)
ČLÁNKY V SLOVENSKOM JAZYKU
Partneri projektu UnicornQuest spoznávajú harvardskú metódu pre start-upové prípadové štúdie
Medzinárodný projekt UnicornQuest sa uplynulým stretnutím konzorcia v Lille presunul do druhého semestra implementácie, ktorý je venovaný rozboru pozitívnych prípadov start-upov v dotknutých regiónoch.
V dňoch 28. - 29. septembra 2023 sa medzinárodné konzorcium projektu Interreg Europe UnicornQuest po druhý raz stretlo v rámci vzdelávacích podujatí, vo francúzskom Lille pod gesciou dvoch partnerov: start-upového inkubátora Euratechnologies a samosprávneho úradu regiónu Hauts-de-France.
Stakeholderi z partnerských krajín mali možnosť spoznať pozitívny model fungovania podpory podnikania. Zástupcovia inkubátora Euratechnologies previedli účastníkov projektu komplexnými procesmi podpory, od prvotného nápadu na produkt až k reálnej trhovej implementácii. Konzorcium zároveň bolo oboznámené s technickými potrebami projektu a navštívilo lokálnu firmu Exotec, ktorá dodáva riešenia pre automatizáciu skladových priestorov.
Najdôležitejšou súčasťou programu bol workshop k metodike tvorby startupových prípadových štúdií publikovanej Harvard Business School. Workshop predstavuje rozbehovú aktivitu pre realizáciu analýz reálnych pozitívnych prípadov startupov vo všetkých regiónoch projektových partnerov.
Tretí semester implementácie projektu prinesie vzdelávacie podujatie pre partnerov a vybraných stakeholderov na Slovensko, kde SIEA plánuje v rámci tohto podujatia prezentovať pozitívne príklady startupov, predstaviť špecifiká podnikateľského prostredia vo vybraných regiónoch a poskytnúť prehľad podporných schém a nástrojov pre start-upy. Podujatie je predbežne naplánované na marec 2024.
V tejto súvislosti SIEA zrealizovala na konci augusta 2023 prvé stretnutie slovenskej Stakeholder Working Group (SWG), ktorej cieľom bola odborná diskusia úloh vyplývajúcich z projektu.
Projekt Interreg Europe UnicornQuest sa zameriava na vybudovanie podnikateľských ekosystémov a zlepšenie prístupu k sieťovaniu a financovaniu pre začínajúce podniky v 10 partnerských krajinách. Úlohou SIEA v projekte je prispieť k zlepšeniu slovenského ekosystému, odstrániť administratívne bariéry a výraznejšie podporiť rozvoj start-upov na Slovensku.
SIEA zostavila skupinu slovenských stakeholderov v rámci projektu UnicornQuest
Stretnutia s odborníkmi, na ktorých projektoví manažéri Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) predstavili projekt a jeho plánované ciele, viedli k úspešnému zostaveniu 17-člennej slovenskej Stakeholder Working Group (SWG).
Jednou z kľúčových úloh v počiatočnej fáze projektu UnicornQuest je sformovanie kvalitnej SWG – skupiny odborníkov v každej partnerskej krajine, ktorá by mala byť garantom vysokej odbornosti projektových výstupov. Členovia SWG sa budú stretávať minimálne dvakrát do roka, aby diskutovali na témy vyplývajúce z implementácie projektu.
SIEA ako partner projektu absolvovala pri tvorbe skupiny niekoľko stretnutí s relevantnými organizáciami, ktoré najviac oslovili možnosti priamej participácie na tvorbe podmienok pre rozvoj start-upov. Agentúra vychádzala pri výbere odborníkov zo skúseností z implementácie predchádzajúcich medzinárodných projektov, akými sú ACE – Achieving Cluster Excellence, ClusterFY, Valuable Creativity a i.
Slovenská SWG je vytvorená z reprezentantov poradenských spoločností (PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, Civitta Slovakia), priemyselných klastrov (Rada slovenských exportérov, Košice IT Valley, HEI Cluster) akademickej sféry (Paneurópska Vysoká Škola v Bratislave) a verejnej a štátnej správy (MH SR, MZ SR, SARIO, SBA). Prvé zasadnutie novej SWG je plánové na koniec augusta 2023.
Projekt Interreg Europe UnicornQuest sa zameriava na vybudovanie podnikateľských ekosystémov a zlepšenie prístupu k sieťovaniu a financovaniu pre začínajúce podniky v 10 partnerských krajinách. Úlohou SIEA je zlepšiť slovenský ekosystém, odstrániť administratívne bariéry a výraznejšie podporiť rozvoj start-upov na Slovensku.
SIEA vytvára v rámci projektu UnicornQuest silnú Stakeholder Working Group
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) oslovila zástupcov firiem, priemyselných klastrov, výskumno-vývojových inštitúcií, akademickej sféry, verejnej a štátnej správy a poradenských inštitúcií s ponukou zapojiť sa do diskusie o tvorbe podmienok pre rozvoj start-upov.
Cieľom projektu UnicornQuest je vybudovať podnikateľské ekosystémy, ktoré by pomohli novým podnikom presadiť svoju rastovú kapacitu. Celkovo 12 partnerov z desiatich krajín plánuje spoločne využívať prípadovú metódu publikovanú Harvard Business School na zlepšenie podmienok pre start-upy s ponteciálom stať sa „unicornami“.
Pre naplnenie tohto neľahkého cieľa je nevyhnutná aktívna diskusia ohľadom témy s relevantnými inštitúciami v partnerských krajinách. Z tohto dôvodu SIEA buduje pre projekt „Stakeholder Working Group“ (SWG), ktorá by mala byť zložená zo zástupcov firiem, priemyselných klastrov, výskumno-vývojových inštitúcií, akademickej sféry, relevantných organizácií verejnej a štátnej správy ako aj z poradenských inštitúcií.
Ide o poradný odborný orgán k implementácii projektu, ktorý by na základe svojich skúseností a dobrých príkladov praxe mal priniesť nové podnety do diskusie k tejto téme.
O tom, že rozvoj rýchlorastúcich firiem je pre ekonomiku krajín významným akcelerátorom, svedčí ich podrobné monitorovanie. Podľa štatistických údajov za rok 2021 bolo v SR evidovaných 3282 rýchlorastúcich podnikov. Slovensko sa v komparácii s ostatnými členským krajinami EÚ vyznačuje priemerným podielom rýchlorastúcich podnikov na celkovom počte aktívnych podnikateľských subjektov.
Monitorovanie takýchto perspektívnych firiem v regiónoch, by mohli priniesť aj výsledky regionálnych inovačných stolov, ktoré SIEA organizuje spolu s MIRRI SR, MH SR a Úniou klastrov Slovenska naprieč regiónmi Slovenska.
Zloženie SWG by malo byť známe v júli, pričom jej prvé zasadnutie je plánové na začiatok septembra 2023.
Na priloženom obrázku je prezentovaný projektový tím (vedľa informačného plagátu projektu umiestnenom pri vstupe do budovy SIEA) v nasledovnom zložení sprava doľava: Ing. Artur Bobovnický, CSc., Ing. Peter Adamovský, PhD. a RNDr. Vladimír Borza.
Medzinárodný projekt UnicornQuest začína hľadať perspektívne startupy
Prilákať a udržať podnikateľské talenty a znížiť odliv perspektívnych začínajúcich podnikov z Európy je zámerom medzinárodného projektu UnicornQuest, ktorý je financovaný z programu Interreg Europe. Slovensko v projekte zastupuje Slovenská inovačná a energetická agentúra.
Medzinárodné projektové konzorcium tvorí 12 inštitúcií zastupujúcich európske regióny, po prvý raz stretlo na začiatku mája 2023 v portugalskej Évore. Na stretnutí sa partneri dohodli na prvých krokoch potrebných pre nájdenie perspektívnych začínajúcich podnikov – startupov.
Cieľom projektu UnicornQuest je vybudovať podnikateľské ekosystémy a prostredníctvom podporných mechanizmov prilákať a udržať podnikateľské talenty s potenciálom stať sa „unicorn“, t.j, „jednorožcom“ ako v zahraničí označujú startupy v hodnote najmenej 1 miliardy USD, ktoré dosahujú vynikajúce ekonomické výsledky pri rešpektovaní základných zásad a hodnôt EÚ.
UnicornQuest vychádza z potreby znížiť odliv perspektívnych začínajúcich podnikov z Európy, najmä z menej rozvinutých regiónov, čo má za následok stratu pracovných miest a možností podpory výstupov duševného vlastníctva. Projekt ako taký sa zameriava na aktivity v oblasti vzdelávania a výmeny skúseností, regionálne hodnotenia a vzájomnú analýzu a preskúmanie reálnych prípadov. Výsledkom bude príprava stratégií na zlepšenie regionálnych politík, ktoré ovplyvňujú konkurencieschopnosť malých a stredných podnikov (MSP) a udržanie ako aj prilákanie podnikateľských talentov.
Počas dvojdňového seminára a študijných návštev si partneri z Írska, Rumunska, Holandska, Talianska, Lotyšska, Slovenska, Maďarska, Francúzska a Španielska vymenili skúsenosti o systémoch a riešeniach na podporu MSP pod záštitou zástupcov Vedeckého a technologického parku Alentejo (PACT). Účastníci sa oboznámili s inovačným ekosystémom mesta Évora a všetci partneri získali možnosti porovnať miestne príklady s kompetenciami vlastných inštitúcií ako aj silnými a slabými stránkami svojich regiónov.
UnicornQuest
Cieľom projektu UnicornQuest je vybudovať podnikateľské ekosystémy a prilákať a udržať podnikateľské talenty, aby sa znížil odliv perspektívnych začínajúcich podnikov z Európy.
Začiatok projektu: 1.3.2023
Ukončenie projektu: 28.2.2026
Trvanie projektu: 36 mesiacov
Partneri projektu: Science and Technology Park of Alentejo (Portugal), SIEA (Slovakia), Development Commission (Ireland), Innovation &Management Centre, WestBIC (Ireland), North-West Regional Development Agency (Romania). Business Development Friesland Foundation (Netherlands). Liguria Region (Italy). Zemgale Planning Region (Latvia), Pannon Business Network (Hungary), Hauts-de-France Regional Council (France), EuraTechnologies (France) a San Telmo Business School (Spain).
Celkový rozpočet projektu: 2 303 970 EUR
Rozpočet pre SIEA: 159 280 EUR z toho spolufinancovanie zo strany SIEA: 31 856 EUR (20%)
Projekt UnicornQuest, financovaný z programu medzinárodnej spolupráce Interreg Európa, súvisí so snahou Európskej únie (EÚ) o zlepšenie prístupu k sieťovaniu a financovaniu pre začínajúce podniky s cieľom rozvíjať ich rastový potenciál.
Projekt sa zameriava na „unicorn“, t.j. „jednorožce“, ako sa zvyčajne označujú súkromné začínajúce podniky v hodnote najmenej 1 miliardy USD, a zároveň na ich zoskupenia, a spolupracujúce organizácie verejného sektora a univerzity, známe ako „unicorn forests“.
Celkovo 12 partnerov z desiatich krajín bude v rámci projektového konzorcia spoločne využívať prípadovú metódu publikovanú Harvard Business School. Hlavnou úlohou SIEA v tomto projekte bude zlepšovať politiku podpory startupov na Slovensku po vzore iných krajín EÚ.
V roku 2021 vzniklo v Európskej únii 85 „unicorns“. Avšak napriek pozitívnemu ekonomickému rastu v poslednom desaťročí mnoho týchto európskych subjektov odišlo do iných krajín, predovšetkým do USA, Veľkej Británie alebo Číny, čo viedlo znižovanou pracovných miest, úniku mozgov a registrácii výstupov duševného vlastníctva mimo EÚ. Túto situáciu potvrdzuje aj Správa spoločného výskumného centra EK (JRC).
Aktuálny stav na Slovensku
Ako východisko pre podporu politiky rozvoja prostredia pre mladé rýchlo rastúce technologické firmy môže slúžiť Schéma DM 16/2021 na podporu startupov. Zámerom schémy je zlepšiť podmienky pre začínajúcich podnikateľov a tým zvýšiť šancu na presadenie inovatívnych a konkurencieschopných nápadov na trhu. Cieľom pomoci je podporiť začínajúcich podnikateľov počas počiatočnej fázy podnikania, ktoré sú spojené s mnohými prekážkami a komplikáciami. Aktuálna schéma pomoci zahŕňa nepriamu pomoc a to formou organizovania vzdelávacích aktivít, zabezpečenia účasti začínajúcich podnikateľov na domácich a medzinárodných podujatiach zameraných na inovácie, technológie a startupy ako aj individuálne odborné poradenstvo.
Zámer SIEA
Úlohou SIEA je zlepšiť prostredníctvom upravenej schémy podnikateľské prostredie, odstrániť zbytočné administratívne bariéry, výraznejšie podporiť rozvoj startupov s využitím komunikácie s klastrovými stakeholdermi, verejnou a štátnou správou pri aplikovaní medzinárodných skúseností získaných v rámci tohto projektu.
Aktivity
Medzinárodný projekt UnicornQuest začína hľadať perspektívne startupy
Projektový tím SIEA
Artur Bobovnický
Vladimír Borza
Nesporná hodnota nadnárodnej spolupráce – získané skúsenosti z projektu INNO INDUSTRY
Projekt INNO INDUSTRY (Improving innovation delivery of policies within 4.0 industry in Europe) je jedným z projektov financovaných z programu Interreg Europe, ktorý realizovala Slovak Business Agency spolu s ďalšími 9 partnermi zo Slovinska, Španielska, Švédska, Rakúska, Anglicka, Maďarska, Lotyšska, Portugalska a Rumunska v období 01.08.2019 – 31.01.2023.
Akčný plán na podporu slovenských klastrov je k dispozícii vďaka medzinárodnému projektu ClusterFY
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) pripravila v rámci medzinárodného projektu ClusterFY, v spoluprácu s klastrovými organizáciami, Úniou klastrov Slovenska a Ministerstvom hospodárstva SR „Akčný plán“ na podporu rozvoja klastrov.
Počas troch rokov prvej fázy projektu ClusterFY si partneri z ôsmich európskych krajín vymieňali skúsenosti a informácie. Inšpiratívne podnety do národných akčných plánov priniesli aj príklady z praxe.
Medzinárodný projekt ClusterFY pomohol priniesť nové výzvy pre klastre aj v roku 2020
Začiatkom roku 2020 boli pre klastre vyhlásené dve nové výzvy na podporu sieťovania podnikov, na príprave ktorých sa podieľala pracovná skupina vytvorená v rámci medzinárodného projektu ClusterFY.
Na medzinárodnom projekte ClusterFY participuje Slovenská inovačná a energetická agentúra spolu s ďalšími organizáciami zo siedmich krajín od začiatku roka 2017. V aktuálnej monitorovacej fáze sa zameriava na implementáciu aktivít uvedených v schválenom Akčnom pláne na podporu klastrovej politiky v Slovenskej republike.
Seminár o podmienkach hodnotenia klastrov na Slovensku
Seminár o podmienkach hodnotenia klastrov aj s možnosťou využiť individuálne poradenstvo pripravila 2.7.2020 Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v rámci Národného projektu Zvýšenie inovačnej výkonnosti slovenskej ekonomiky a medzinárodného projektu ClusterFY (Interreg Europe).
Podujatia sa zúčastnilo 40 predstaviteľov reprezentujúcich klastrové organizácie, Ministerstvo hospodárstva SR, Úniu klastrov Slovenska a SIEA. Na seminári boli predstavené dva spôsoby hodnotenia klastrových organizácií. Hodnotenie na základe kvality manažmentu, ku ktorému udeľuje Európsky sekretariát pre klastrové analýzy medzinárodný certifikát, je na Slovensku dostupné už niekoľko rokov. Druhým spôsobom je hodnotenie na základe na základe inovačnej výkonnosti tzv. národný systém certifikácie, v rámci ktorého je kvalita riadenia len jedným z hodnotiacich kritérií.
Súčasťou záverečného stretnutia partnerov projektu ClusterFY v Košiciach bola aj exkurzia v inovatívnych firmách
Klastre v digitálnej ére je názov konferencie, ktorú v dňoch 14. až 16. októbra 2019 zorganizovala v Košiciach Slovenská inovačná a energetická agentúra v rámci medzinárodného projektu ClusterFY. Jej účastníci mali možnosť navštíviť aj inovatívne pracoviská.
Košice sa tak na pár dní stali centrom európskych klastrov z ôsmich krajín, ktoré od roku 2017 spolupracujú na projekte podporenom z medzinárodného programu INTERREG EUROPE. Predstavitelia klastrových organizácií zo Slovenska, Švédska, Litvy, Poľska, Holandska, Rumunska, Španielska a Grécka prezentovali počas záverečného ôsmeho stretnutia svoje skúsenosti a príklady z dobrej praxe.
Pôsobenie klastrov na Slovensku a možnosti medzinárodnej spolupráce boli témou seminára pre moldavskú delegáciu
Informačný seminár pod názvom „Klastre na Slovensku – ich význam, pozícia, zdroje financovania a internacionalizácia“ zorganizovala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) s podporou Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu pre zástupcov moldavskej delegácie.
Podujatie sa konalo v Bratislave dňa 25. septembra 2019 za účasti zástupcov Ministerstva hospodárstva SR. Moldavská delegácia bola reprezentovaná predstaviteľmi Ministerstva hospodárstva a infraštruktúry, Moldavskej obchodnej a priemyselnej komory, Organizácie pre podporu malých a stredných podnikov a ďalších subjektov.
Záujem slovenských klastrov o medzinárodnú certifikáciu rastie
Jedenásť klastrových organizácií získalo v uplynulom roku na Slovensku bronzový certifikát kvality riadenia udeľovaný Európskym sekretariátom pre klastrové analýzy (ESCA). Z toho bolo deväť nových klastrov a dva recertifikované.
Počet klastrových organizácií s platným odznakom excelencie tak na Slovensku stúpol na šestnásť. Zoznam certifikovaných a recertifikovaných klastrov je zverejnený na webových stránkach ESCA (ECEI Bronze Label, ECEI Gold Label).
„SWOT“ analýza súčasného stavu klastrovej politiky a priemyslu 4.0 na Slovensku
„SWOT“ analýza súčasného stavu klastrovej politiky a priemyslu 4.0 na Slovensku alebo predstavenie silných a slabých stránok, príležitostí a hrozieb, problematiky klastrov, inovatívnych spoločností, priemyslu 4.0 a dostupnej podpory, boli hlavnou témou 1. regionálneho workshopu zúčastnených strán v rámci projektu Inno Industry, ktorý sa v priestoroch SBA uskutočnil 11. decembra 2019.
Inšpirujte sa príkladmi dobrej praxe v oblasti digitalizácie a klastrových politík z Európy
Švédska digitalizačná metodika Kickstart, portugalské vouchery pre priemysel 4.0, ale aj slovenské sektorovo riadené inovácie, či platforma Industry4UM – to je len zopár z celkovo 30 identifikovaných príkladov dobrej praxe v rámci medzinárodného projektu INNO INDUSTRY, zameraného na podporu klastrov a ich úlohy v rámci transformácie priemyslu 4.0.
Podľa programu Interreg Europe je dobrá prax definovaná ako iniciatíva (napr. projekt, proces alebo metóda) v súlade s cieľmi programu, ktorá sa ukázala ako úspešná v jednom regióne a môže byť prínosná pre iné regióny. Preukázaný úspech znamená, že dobrá prax už priniesla hmatateľné a merateľné výsledky pri dosahovaní konkrétneho cieľa. 30 úspešných príkladov v rámci INNO INDUSTRY pochádza celkovo z 10 regiónov/krajín EÚ.
INNO INDUSTRY – 3. regionálny stakeholders meeting alebo cesta k Akčnému Plánu
Dňa 9. 12. 2020 sa v priestoroch SBA za dodržania protipandemických opatrení uskutočnil 3. regionálny stakeholders workshop. Na programe bola diskusia k pripravovanému Akčnému plánu – hlavnému výstupu projektu, ktorý bude zrealizovaný v priebehu roka 2021. Akčný plán je 2 – 15 stranový dokument, ktorý popisuje ako bude zlepšený určitý národný podporný program/ politika v určitej oblasti na základe poznatkov nadobudnutých v projekte, najmä inšpirovaním sa príkladmi dobrej praxe od ostatných projektových partnerov. Mal by obsahovať detaily o konkrétnych opatreniach, časový rámec ich prijatia, identifikáciu hlavných stakeholderov a prípadné náklady a zdroje, ktoré budú potrebné pre ich zapracovanie. V úvode workshopu bol v stručnosti predstavený samotný výstup a prvotný návrh rôznych scenárov podporných opatrení – akcií, ktoré by v rámci neho mohli byť riešené, ktoré dal dokopy projektový tím SBA na základe doterajších diskusií, vývoja a prezentovaných zahraničných príkladov dobrej praxe v rámci projektu. Gro workshopu následne tvorila diskusia ohľadom týchto a ďalších návrhov opatrení.
ČLÁNKY V ANGLICKOM JAZYKU
SIEA attended the 4th Interregional Meeting within the UnicornQuest project
A clear signal of European cooperation in the field of support and development of start-ups
Project partners as well as regional stakeholders exchanged experiences in supporting start-ups and the start-up ecosystem at the October meeting in Genoa, Italy. The fourth Interregional Meeting was organized by the Liguria region on 10-11 October 2024. The Slovak Innovation and Energy Agency (SIEA), as one of the project partners, was part of the meeting.
Participants had the opportunity to get to know the start-up ecosystem of the Liguria region also through visits to various local institutions that support start-ups. These organisations include the Liguria Chamber of Commerce, the University of Liguria and the Italian Institute of Technology. Particularly valuable were the presentations of successful start-ups such as Buddyfit, Hiro Robotics, Netalia, Hodlie and ReWing, which presented their innovative projects.
The meeting also discussed how to improve support for start-ups and innovation ecosystems in individual countries. The next inter-regional meeting of the UnicornQuest project will take place in February 2025 in Latvia, hosted by the Zemgale Planning Region.
UnicornQuest project in Slovakia - Successful 3rd Project Semester
In the period March - August 2024, the Slovak Innovation and Energy Agency (SIEA) as a partner institution delivered valuable outputs of the UnicorQuest project.
SIEA successfully organized the 3rd project meeting on 21-22 March in Bratislava. The excursion to InoBat, a leading Slovak battery manufacturer with unicorn potential, highlighted the opportunities for innovative success in new technologies. Another company presented was Sensoneo, which specializes in intelligent waste management.
The project activities produced important outputs, such as the Regional Unicorn Assessment, the National Regional Index and the National Best Practices, which were developed according to the Harvard Case Method.
New project partners were also approved as part of the June 10, 2024 stakeholder meeting.
Regular online meetings helped track progress and share insights about regional startup ecosystems. Regional innovation presentations emphasized supporting potential unicorns and fostering innovation across the Slovakia.
European project UnicornQuest gains new partners and advances tasks to support unique startups
The role of SIEA in the project, funded by the Interreg Europe international cooperation program, is to improve startup support policies in Slovakia even by following the example of other EU countries.
As of August 2024, the UnicornQuest project has added two new members to its existing twelve partners: the Foundation for Management and Industrial Research from Skopje (North Macedonia) and the Vojvodina Development Agency based in Novi Sad, Serbia. Slovakia is represented in the project by the Slovak Innovation and Energy Agency (SIEA).
In June 2024, SIEA, along with other partners involved in the project, submitted a document addressing the startup ecosystem issues. The study aims to identify the strengths and weaknesses of the environment that creates conditions for the operation and development of startups in Slovakia. It will also serve to find solutions and ways to develop this environment domestically and in other countries involved in the project.
SIEA establishes UnicornQuest Stakeholder Working Group
Meetings with experts, where the project managers from the Slovak Innovation and Energy Agency (SIEA) presented the project and its planned goals, led to the successful formation of a 17-member Stakeholder Working Group (SWG).
One of the key tasks in the initial phase of the UnicornQuest project is the formation of a high quality SWG - a group of experts in each partner country that will guarantee the high quality of the project outputs. The SWG members will meet at least once every six months to discuss issues arising from the implementation of the project.
As a project partner, SIEA held several meetings with relevant organisations during the formation of the group. Their interest stems mainly from the possibility of being directly involved in creating conditions for the development of start-ups. In the expert selection process, the agency relied on its experience from the implementation of previous international projects, such as ACE - Achieving Cluster Excellence, ClusterFY, Valuable Creativity and others.
Finally, the Slovak SWG consists of representatives of consulting companies (PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young and Civitta Slovakia), industrial clusters (Council of Slovak Exporters, Košice IT Valley and HEI Cluster), academic sector (Pan-European University in Bratislava) and public & state administration (Ministry of Economy of the Slovak Republic, Ministry of Health of the Slovak Republic, SARIO and SBA). SIEA plans to hold the first meeting at the end of August 2023.
The Interreg Europe UnicornQuest project aims to build business ecosystems and improve access to networking and funding for start-ups in 10 partner countries. SIEA’s mission is to improve the Slovak ecosystem, remove administrative barriers and significantly support the development of start-ups in Slovakia.
SIEA builds a strong Stakeholder Working Group within the UnicornQuest project
The Slovak Innovation and Energy Agency (SIEA) addressed representatives of companies, industrial clusters, research and development institutions, academia, public and state administration and consulting institutions with an offer to participate in a discussion on the setting of conditions for the development of start-ups.
The UnicornQuest project aims to build entrepreneurial ecosystems to help new ventures scale their growth capacity. A total of 12 partners from ten countries plan to jointly use a case method published by Harvard Business School to improve the conditions for start-ups with the aspiration to become "unicorns".
In order to achieve this difficult objective, an active discussion on the topic with the relevant institutions in the partner countries is essential. For this reason, SIEA is building a "Stakeholder Working Group" (SWG) for the project, which should be composed of representatives of companies, industrial clusters, R&D institutions, academia, relevant public and governmental organisations as well as consultancy institutions.
SWG is an expert advisory body on the project implementation, which, on the basis of its experience and good examples of practice, should bring new input to the debate on this topic.
The fact that the development of high-growth firms is an important accelerator for countries' economies is evidenced by their close monitoring. According to statistical data for 2021, there were 3,282 fast-growing enterprises registered in Slovakia. Compared to other EU countries, Slovakia is characterised by an average share of fast-growing enterprises in the total number of active business entities.
Monitoring of such prospective companies in the regions could also bring the results of regional innovation tables, which SIEA organizes together with MIRRI SR, MH SR and the Union of Clusters of Slovakia across the regions of Slovakia.
The composition of the SWG should be known in July, with its first meeting scheduled for early September 2023.
The attached picture shows the project team (next to the project information poster located at the entrance to the SIEA building) with the following composition from right to left: Ing. Artur Bobovnický, CSc., Ing. Peter Adamovský, PhD. and RNDr. Vladimír Borza.
International project UnicornQuest in search of promising start-ups
Attracting and retaining entrepreneurial talent and reducing the outflow of promising start-ups from Europe is the aim of the UnicornQuest international project, co-funded by the Interreg Europe programme. Slovakia is represented in the project by the Slovak Innovation and Energy Agency.
The international project consortium, consisting of 12 institutions across Europe's regions, met for the first time in early May 2023 in Évora, Portugal. At the meeting, the partners agreed on the first steps needed to locate promising start-ups.
UnicornQuest aims to build entrepreneurial ecosystems and, through support mechanisms, attract and retain entrepreneurial talent with the potential to become a "unicorn", a start-up worth at least $1 billion which delivers excellent economic results while respecting the EU’s fundamental principles and values.
The project is driven by the need to reduce the outflow of potential start-ups from Europe, especially from less developed regions, resulting in the loss of jobs and opportunities to support intellectual property outputs. As such, UnicornQuest focuses on learning and experience sharing activities, regional assessments, peer analysis and review of real cases. As a result, the consortium will develop strategies to improve regional policies that affect the competitiveness of small and medium-sized enterprises (SMEs) and the retention as well as attraction of entrepreneurial talent.
During a two-day seminar and study visits, partners from Ireland, Romania, the Netherlands, Italy, Latvia, Slovakia, Hungary, France and Spain exchanged experiences on systems and solutions to support SMEs under the auspices of the Alentejo Science and Technology Park (PACT). Participants learned about the innovation ecosystem of the city of Évora and were given opportunities to compare local examples with the competences of their own institutions as well as the strengths and weaknesses of their respective regions.
UnicornQuest
UnicornQuest aims to build entrepreneurial ecosystems and attract and retain entrepreneurial talent to reduce the outflow of promising start-ups from Europe.
Project launch: 01 March 2023
Project closure: 28 February 2023
Project duration: 36 months
Project partners: Science and Technology Park of Alentejo (Portugal), SIEA (Slovakia), Development Commission (Ireland), Innovation &Management Centre, WestBIC (Ireland), North-West Regional Development Agency (Romania). Business Development Friesland Foundation (Netherlands). Liguria Region (Italy). Zemgale Planning Region (Latvia), Pannon Business Network (Hungary), Hauts-de-France Regional Council (France), EuraTechnologies (France) and San Telmo Business School (Spain).
Total project budget: 2 303 970 EUR
SIEA budget: 159 280 EUR of which co-financing from SIEA: 31 856 EUR (20%)
The UnicornQuest project, co-funded by the Interreg Europe international cooperation programme, is linked to the European Union’s drive to improve access to networking and financing for start-ups to develop their growth potential.
The project focuses on “unicorns”, as private start-ups worth at least $1 billion are usually referred to, as well as clusters of firms, collaborating public sector organisations and universities, known as “unicorn forests”.
A total of 12 partners from ten countries will share the case method developed by Harvard Business School within the project consortium. SIEA’s main task in this project will be to improve the policy of support for start-ups in Slovakia following the examples from other EU countries.
In 2021, 85 “unicorns” were formed in the EU. However, despite positive economic growth over the last decade, many of these European entities have left for other countries, notably the US, UK or China, leading to job cuts, brain drain and registration of IP outputs outside the EU. This situation is confirmed by the EC Joint Research Centre (JRC) Report.
Current situation in Slovakia
The DM 16/2021 scheme to support start-ups can serve as a starting point for policy support for the development of an environment for young, fast-growing technology firms in Slovakia. The scheme is intended to improve the conditions for start-up entrepreneurs and thus increase the chances of innovative and competitive ideas to take off in the market. It aims to support start-up entrepreneurs during the early stages of their business, which are associated with many obstacles and complications. The current aid scheme includes indirect assistance in the form of organising training activities, ensuring the participation of start-up entrepreneurs in national and international events focusing on innovation, technology and start-ups, as well as individual expert advice.
SIEA’s objective
SIEA's task is to improve the business environment through a modified scheme, to remove unnecessary administrative barriers, to significantly support the development of start-ups using communication with cluster stakeholders, public and state administration in the application of international experience gained within the framework of this project.
Activities
SIEA’s project team
Peter Adamovský
peter.adamovsky@siea.gov.sk, +421 915 496 917,
Artur Bobovnický
Vladimír Borza
Evaluation of the Slovak Action Plan for Cluster Support Policy Improvement
The Slovak Action Plan for Cluster Organization Support Policy Improvement was approved on 17th December 2019. The aim of the Action Plan were improvements in the Policy Measure Scheme DM 18/2014 (Scheme to promote industrial cluster organizations).
The main goal was to minimize and remove of barriers and lower the obstacles that are preventing clusters and SMEs from collaborating with other business, academic and R&D institutions, increasing their ability to internationalize and increase their competitive position in wider European marketplace.
The Policy Instrument was focused formally on well-established clusters mainly those high-tech oriented and internationally known & newly established clusters operating in less developed region.
A successful re-encounter of the ClusterFY partners
From 13th to 15th June 2022, the region of Castilla-La Mancha welcomed partners, stakeholders, and cluster experts from ClusterFY countries. This time, the University of Castilla-La Mancha hosted an event focused on how clusters are facing the pandemic era and how cluster policy instruments should be improved to help them in this new situation. During three days, partners and regional stakeholders had the opportunity to get an insight into the CLM ecosystem, its strengths, and potential. Moreover, during the Interregional Seminar, cluster experts from different organizations shared valuable clustering knowledge and experiences with the attendees.
Interreg project ClusterFY brings new challenges for Slovak clusters in 2020
At the beginning of 2020, two new calls for business networking were announced, which were prepared by a working group (WG) set up as part of the international ClusterFY project.
Slovak Innovation and Energy Agency (SIEA) has been participating on ClusterFY project together with other organisations from seven European countries since the beginning of 2017. In the current monitoring phase, it focuses on the implementation of activities listed in the approved Action Plan to support cluster policy in the Slovak Republic.
Clusters in Slovakia
An information seminar entitled “Clusters in Slovakia – their importance, position, sources of financing and internationalisation” was held for the Moldovan delegates by the Slovak Innovation and Energy Agency (SIEA) with the support of the Slovak Agency for International Development Cooperation.
The event took place in Bratislava, Slovakia on September 25, 2019, with the participation of the representatives of SIEA and the Ministry of Economy of the Slovak Republic. The Moldovan delegation consisted of the representatives from the Ministry of Economy and Infrastructure of the Republic of Moldova, the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Moldova, the Moldovan Organisation for Small and Medium Enterprises Sector Development and other entities.
Clusters in the Digital Era
Clusters in the Digital Era is the title of the conference that was organised on 14th-16th of October in Košice by the Slovak Innovation and Energy Agency within the international project ClusterFY. Its visitors had the chance to visit innovative workplaces.
Košice became the centre of European clusters from 8 countries cooperating on Interreg Europe project since 2017. Representatives from Slovakia, Lithuania, Poland, Netherlands, Romania, Spain and Greece presented during the last eight project meeting their experience and good practices.
The interest of Slovak clusters is growing
In 2019, eleven cluster organizations in Slovakia received a bronze management quality certificate awarded by the European Cluster Analysis Secretariat. Together with the previous five badges of excellence obtained in 2018, they show that the Slovak Republic is one of the leading countries that create favorable conditions and environment for the establishment and development of cluster organizations. So the interest of Slovak clusters in international certification is growing.
At the same time, the Slovak Innovation and Energy Agency (SIEA) managed to build an expert team trained within the European Cluster Analysis Secretariat (ESCA) and the European Cluster Excellence Foundation (EFCE).